Autor | Lavastaja

Kuningal on külm

Lavastus täiskasvanutele A. H. Tammsaare ühiskonnakriitilise näidendi põhjal.

Esitatava teksti aluseks on Voldemar Panso 1956.a. Eesti Raadios lavastatud kuulemäng „Kuningal on külm“. Enne seda oli V. Panso näidendi lavastanud Eesti Draamateatris Moskva teatriõpingute diplomitööna.

Näidendis on vähe tegevust, ülekaalus on SÕNA. Seda kuulates, mõistame MÕTET!
A. H. Tammsaare nimetas seda lugu näidendiks, mitte komöödiaks, farsiks, pamfletiks. Suuremate mõõtmete tabamiseks nimetas ta seda ka ajatuks muinasjutuks. Miks hakkas Piibli Taavetil elu lõpus järjest rohkem külm? Temaga ei oldud rahul! Miks on Tammsaare näidendi Kuningal järjest enam külm? Temaga ei olda ka rahul! Rahvas ootab uut usku, et saaks tulla uus kuningas! Usk kahe peaga vasika olemasolusse annabki uue usu, seega on oodata uut kuningat! Kui kerge oli uue usu kehtestamine möödunud sajandil? Kui kerge on see tänapäeval kaasates meedia erinevaid vorme? Väga lihtne!

A.H.Tammsaare kirjutas: “…demokraatiast kõneldi, demagoogiast mõeldi, isevalitsust püüti teostada…” (A.H.Tammsaare „Kultuurist ja demokraatiast“).

Näidendis ei sure keegi – Angela ja Karlo lähevad oma eluga edasi, Mathias viiakse vangitorni oma suurtundi ootama, ülemad mõtlevad edasiste kombinatsioonide peale, Kuningas ja Narr leiavad uue …. ? „…Kõik ihkavad ilmeksimatust inimese näol, kelle käes oleksid elu ja surma võtmed, tõe ja õiguse muukraud…“ (A. H. Tammsaare „Nädal Pildis“ 1937. nr.4).

Esietendus 10.05.2014

Osades: Kuningas – Aarne Solvak, Narr, Joosep – Margus Illi-Illik, Mathias – Rainer Miller, Angela – Heidi Pähn, Karlo – Joonas Eskla, Toaneitsi Klaara – Lemme Kaija Kaseleht, Kirjaülem – Airi Altnurme, Väeülem – Mart Vugt, Hüveülem – Kadri Levand, Siseülem – Rain Seepõld, Ülempreester – Vane Üksküla, Ema – Inge Kaseleht, Isa – Vane Üksküla.
Lavastaja: Härmo Saarm

Autor: A. H. Tammsaare.  Kunstnik: Hanna Allsaar. Heli ja valgus: Merily Roopärg.